Asfalt - Štěpán Kopřiva

8. října 2012 v 23:13 |  čtu
''Žoldáci neumírají. Odcházejí do pekla, kde se spojují.'' ... temná industriální dimenze ... Svět, kde je lidská rasa jenom něco jako asfalt ... výcvik, zkušenosti i potřebná dávka šílenství ... situace se poměrně rychle zvrhne.
Pět žoldáků proti celému peklu.
Noe může rovnou začít stloukat nový škuner.
Protože tenhle svět utone v krvi.


Když jsem si přečetla anotaci na zadní straně Asfaltu, moc nadšená jsem popravdě řečeno nebyla. Žoldáci, to jsou nějací vojáci, ne? Důvod, proč jsem ho přesto vzala do ruky byl prostý - moje kamarádka, zapálená knižní blogerka, mi ho pár týdnů předtím vřele doporučovala - a na její vkus já většinou dám. Pak jsem ho zahlédla u kamaráda na nočním stolku a řekla si, že mu přece jen dám šanci. Alespoň malinkou. A jestli lituju? Jak se to vezme..

Pan Kopřiva dle mého názoru stvořil jednu z nejlepších knih, kterou jsem kdy četla. Asfalt je čtivý, lehký jako pírko, uvěřitelný, ale především, především je ORIGINÁLNÍ. Bez mučení přiznávám, nevyznám se v knižním světě tak, jako již výše zmíněná kamarádka. Přesto se nemůžu ubránit dojmu, že dnešní fantasy literatura - mám teď na mysli tu většinově prodávanou na pultech knihkupectví - je zoufale jednolitá. Minimálně na můj první laický pohled. Asfalt naprosto vybočuje z řady kouzelnických, upírských či paralelněvesmírných příběhů.

Vždyť odvěký boj pekla s nebem je skvělý námět! Nebe i peklo znají všichni. Všichni si ho zhruba nějak představují. Jenže co když je všechno jinak, hm?

Kopřiva tedy všechno vzal za naprosto opačný konec, než máme zažité. Absolutně mi vyrazilo dech s jakou precizností má všechno promyšlené. Provedení pekla, jeho nejvyšší funkcionáře, historii, funkci lidí v něm - proč by tu mělo být peklo pro nás? MY jsme tu pro PEKLO. Jediné, co mi od začátku nesedělo byl motiv výtahu Nebe-Země-Peklo. Celkově mi to nezapadlo do 'pekelného konceptu'.

Dalším neméně důležitým plusem jsou postavy. Celé Kuffenbachovo komando si časem dokážete zamilovat. Možná je to způsobeno i tím, že to nejsou typičtí hrdinové. Ani zdaleka ne. Každý z těch pěti má své chyby (a ne vždycky jde jen o drobnosti, že Adame?). Jsou sobečtí. Nechtějí pomáhat a chránit. Ostranski je ulhaný chamtivec, Kuffenbach zdeprimovaný alkoholik, Vorošilov adrenalinový závislák, Lambert zbabělý neschopa, Holofaust regulérní šílenec. Kdo by je nechtěl doma, že?
(Ale není to jen těch pět - potvora Alice i nevyzpytatelná rádoby-podpulkovník Vanderbergová mají taky něco do sebe.)

Co se záporů Asfaltu týče, mám jednu a půl velkých výhrad. Ta první je konec. Od té doby, co komando dorazilo do Tartaru, začala jsem se pomalu, ale jistě ztrácet. Na Kopřivův dynamický a rychlý (hodně, hodně rychlý) styl popisu jsem byla tou dobou sice už zvyklá, ale i tak mě příliš časté a příliš zamotané potyčky s démony mátly a chvílemi jsem nevěděla kde je dole a kde nahoře. Pokud o samotné zakončení jde.. no. Jak to říct. Nelíbí se mi. Ani v nejmenším se mi nelíbí. Je to ještě zmatenější než boje předtím, konec byl sice nečekaný a překvapivý, ale působí značně umělým dojmem. Jakoby spisovatel už sám nevěděl kudy ven.
Druhá polovina se týká taky popisů. Nicméně těch, které provázejí celou knihu. Těch krvavých. Odporně podrobných. Těch, které čvachtají krví a vypadávají jim oční bulvy. Stačí si vzpomenout na podzemí Thornova letiště s Chorozonem, že Adame? Nicméně si myslím, že je jen otázkou času, kdy si čtenář na takovéto 'detaily' zvykne. Kopřivův báječný styl vyprávění totiž kdejakou prasárnu přebije.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Emily.L Emily.L | E-mail | Web | 3. listopadu 2012 v 10:43 | Reagovat

Kterou knižní blogerku máš asi tak na mysli, co? :P
Krásná recenze, moc! Já teda Asfalt ještě nedočetla, protože si ho šetřím - máš pravdu, je to naprosto odlišné od dnešních YA knih, které jsou většinou na jedno brdo a fantasy knih, kdy by jednu kvalitní člověk pohledal. Kopřiva napsal něco originálního a neopakovatelného. A já bych Kuffenbacha hrozně moc chtěla domů! :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama