Nezbytné věci - Stephen King

30. března 2013 v 16:48 | Lady |  čtu

''V malém americkém městečku Castle Rock ve státě Maine si otevře sympatický cizinec na hlavní třídě obchod s podivným názevm ''Nezbytné věci''. Každý tu objeví věc, po které zatouží natolik, že bez ní nemůže být, a dostane ji za směsně nízkou cenu..'' (oficiální text distributora, zkráceno)


Stephen King patří bezesporu k nejproduktivnějším a nejúspěšnějším autorům svého žánru, o čemž svědčí i fakt, že řada jeho povídek a románů se dočkala filmové podoby. Výjimkou není ani román Nezbytné věci. V ČR vyšel už dvakrát a to v letech 1991 a 1993 - v tomtéž roce byla také natočena jeho filmová podoba.

Nezbytné věci nejsou první Kingovovou knihou, která se mi dostala do ruky a tak snad můžu prohlásit, že jde o typické 'kingovské 'dílo - jak námětem, postavami, atmosférou, tak i svým rozčleněním. Kniha je rozdělená na tři velké části, které už svým názvem leccos napovídají (Velkolepé slavnostní zahájení, Výprodej století, Všechno musí pryč) a prolog s epilogem (obojí s názvem Vy už jste tu byl) - konkrétně prolog by také mohl napovídat mnohé o vztazích mezi postavami. Vše ale čtenáři postupně dochází až při bližší konfontaci s tou kterou postavou.

Postavy jsou totiž - krom, z Kingových románů již dobře známého, městečka Castle Rock, kde se celý příběh odehrává - základním kamenem celého románu. Stojí na nich veškeré zápletky, utvářejí atmosféru příběhu. Nečiní tak ale vlastní vinou. Od příjezdu 'sympatického cizince' jsou loutkami v jeho rukou, přesvědčení, že drží svůj život pevně ve svých rukou. Nevidí eleganci, s jakou jimi 'neznámý' manipuluje. Kromě toho všechny charaktery spojuje jedna věc: tajemství - každý má to své, někdo temné, někdo temnější..

Typické je pro Kinga také obrovské množství postav. Ústřední postava je jen jedna - a sice onen cizinec se svým krámkem, pan Leland Gaunt. Vedlejších postav je ale ohromné množství - děj se každou chvíli točí okolo někoho jiného a když už to začíná vypadat, že se stane pro příběh zásadní, odkloní ho autor zcela jinam. Na tuto zdánlivou roztříštěnost dějových linií, které se spojí až v tom nejneočekávanějším okamžiku, jsou ale Kingovi čtenáři zvyklí. A nutno podotknout, že u Nezbytných věcí se mu to do hladkého průběhu dějě povedlo propašovat mnohem lépe, než například u Prokletí Salemu. Linie jednotlivých postav se v Nezbytných věcech protínají častěji a promyšleněji, celkový dojem dáva větší smysl.

Co už tak hladký průběh nemělo, byla celková kumulace zápletek. Celý ústřední děj na tom stojí - s rostoucí 'slávou' obchodu Nezbytné věci roste i počet jakoby náhodou provedených 'menších žertíků', které proti sobě postupně poštvou celé městečko. Konflikty se tedy hromadí, v lidech roste vztek. Je jen logické, když to vybublá na povrch v už tak dost vyostřeném vztahu mezi nebohou Nettie Cobbovou a známou firmou Wilmou Jerczykovou. Po jejich střetu zhruba v polovině knihy ale dojde k prudkému zvratu. Zatímco do té doby se napětí zvyšovalo a hněv se hromadil, po vzájemné vraždě obou žen přichází umrtvení. Řeší se jejich případ, pitva a podobné věci. Bohužel, pro čtenáře to znamená narušení plynulosti. Najednou se nic neděje. Je to sice ticho jen před bouří (respektive před finálním vyvražďováním všech proti všem), ale i přes to jsem přesvědčená, že by toto místo mohlo někoho od dalšího čtení odradit.

Navzdory tomu jsou Nezbytné věci románem, který vás nenechá v klidu spát. Nejde totiž ani tak o to, zda je pan Gaunt jen škodolibý obchodník nebo ďábel sám. Podstatné je, že to největší zlo si nakonec způsobují lidé navzájem..

L.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama